Nautilus Academy
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Nautilus Academy

Σαλπάρετε στον κόσμο της φαντασίας
 
ΦόρουμLatest imagesΠόρταλΕικονοθήκηΑναζήτησηΣύνδεσηΕγγραφή
Καλωσήρθες Επισκέπτης

Μοιραστείτε | 
 

 Twilight vs Harry Potter

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Twilight vs Harry Potter
Twilighy
Twilight vs Harry Potter - Σελίδα 3 Vote_lcap21%Twilight vs Harry Potter - Σελίδα 3 Vote_rcap
 21% [ 6 ]
Harry Potter
Twilight vs Harry Potter - Σελίδα 3 Vote_lcap59%Twilight vs Harry Potter - Σελίδα 3 Vote_rcap
 59% [ 17 ]
και τα δυο
Twilight vs Harry Potter - Σελίδα 3 Vote_lcap20%Twilight vs Harry Potter - Σελίδα 3 Vote_rcap
 20% [ 6 ]
κανένα
Twilight vs Harry Potter - Σελίδα 3 Vote_lcap0%Twilight vs Harry Potter - Σελίδα 3 Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Σύνολο Ψήφων : 29
 

ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Zayne
Administrator
Founder
Administrator  Founder


Number of Posts : 5292
Registration Date : 03/02/2010

Character sheet
Magic Object: Πανοπλία από Μίθριλ
House: Austerus Austerus

Twilight vs Harry Potter - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Twilight vs Harry Potter   Twilight vs Harry Potter - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Απρ 28, 2010 5:17 am

ετσι και σηκωθει ξανα ο τονος σε αυτο το τοπικ θα πεσει μπαν!

Dark Princess ουτε εγω ειμαι φαν αλλα δεν προσβαλλω κανεναν!


Χαρακτηρισμοι οπως "σκουπιδι" να λειπουν!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Queen Maeve
Βέλλα
Βέλλα
Queen Maeve

Number of Posts : 1435
Registration Date : 16/03/2010

Character sheet
Magic Object: Το σπαθί του Γκρίφιντορ
House: Animus Animus

Twilight vs Harry Potter - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Twilight vs Harry Potter   Twilight vs Harry Potter - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Απρ 28, 2010 11:09 am

Ουπς μου σηκωθηκε ενας τονος! lolll

Συγνωμη δεν αντεξα! :funny:

Βασικα γινεται θεμα χωρις λογος!
Δεν υπαρχει λογος συγκρισης γιατι δεν εχουν τιποτα κοινο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SilentRanger
4th Year
4th Year
SilentRanger

Number of Posts : 124
Registration Date : 29/05/2010

Character sheet
Magic Object: Κιβωτός των στοχασμών
House: Silentium Silentium

Twilight vs Harry Potter - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Twilight vs Harry Potter   Twilight vs Harry Potter - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Ιουν 07, 2010 3:56 am

ηαρρυ ποτερ, το λυκοφως καλο ηταν αλλα το χαρρυ εχει αλλη αιγλη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nymphadora
3rd Year
3rd Year
Nymphadora

Number of Posts : 58
Registration Date : 14/03/2010

Character sheet
Magic Object: Αόρατος Μανδύας
House: Silentium Silentium

Twilight vs Harry Potter - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Twilight vs Harry Potter   Twilight vs Harry Potter - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Ιουν 11, 2010 4:16 am

Χμμ αρκετα ενδιαφερον θεμα!
Καταρχην πρεπει να πω οτι κατα την γνωμη μου δεν μπορεις να συγκρίνεις δυο εργα με τοσο διαφορετικη θεματολογια.Μπορει να ανηκουν και τα δυο στην κατηγορια της φανταστικης λογοτεχνιας αλλα εχουν εντελως διαφορετικο θεμα.Φυσικο ειναι οποιου του αρεσουν οι ιστοριες με μαγους να διαλεξει τον Χαρι και οποιου του αρεσουν οι βρικολακες να διαλεξει το Λυκοφως.
Για μενα τετοια συγκριση δεν υφισταται επειδη εχουμε να κανουμε με εντελως διαφορετικα θεματα.Εμενα παντως μου αρεσουν παρα πολυ και τα δυο!!!!!!!! Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Isabella Black
Ερπετοφωνος
Ερπετοφωνος
Isabella Black

Number of Posts : 570
Registration Date : 12/06/2010

Character sheet
Magic Object: Το σπαθί του Γκρίφιντορ
House: Animus Animus

Twilight vs Harry Potter - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Twilight vs Harry Potter   Twilight vs Harry Potter - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Ιουν 13, 2010 3:15 am

ΔΕν έχουν σχέση μεταξύ τους.
Η Ρόουλινγκ είναι κυρίως συγγραφέας δράσης.
Η Μέγιερ, συναισθημάτων.
Δεν ξέρω γιατί τα συγκρίνουν. Επειδή έχουν μεταφυσικό θέμα;
Είναι και τα 2 υπεέροχα και πλέον κλασσικά.
Το πιο αρέσει παραπάνω είναι υποκειμενικό!
Εγώ κόβω φλέβα και για τα 2 Very Happy

Διαβάστε και τα 2 and feel the magic and love!!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sirius Black
Μαγος/ Μαγισσα
Μαγος/ Μαγισσα
Sirius Black

Number of Posts : 1756
Registration Date : 07/02/2010

Character sheet
Magic Object: Το σπαθί του Γκρίφιντορ
House: Animus Animus

Twilight vs Harry Potter - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Twilight vs Harry Potter   Twilight vs Harry Potter - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Ιουν 20, 2010 10:25 pm

Εγω θα ψηφισω Χαρι Ποτερ...Για το twillight ιδεα δεν εχω μονο τις ταινιες εχω δει...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Isabella Black
Ερπετοφωνος
Ερπετοφωνος
Isabella Black

Number of Posts : 570
Registration Date : 12/06/2010

Character sheet
Magic Object: Το σπαθί του Γκρίφιντορ
House: Animus Animus

Twilight vs Harry Potter - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Twilight vs Harry Potter   Twilight vs Harry Potter - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Ιουν 21, 2010 2:02 am

Sirius Black έγραψε:
Εγω θα ψηφισω Χαρι Ποτερ...Για το twillight ιδεα δεν εχω μονο τις ταινιες εχω δει...
Αν είδες μόνο τις ταινίες καλύτερα μη πιστεύεις και πολύ τι είδες!
Είναι πέρα βρέχει rofl . Άλλα γράφει το βιβλίο, άλλα δείχνει η ταινία!
Πάντως εγώ επιμένω ότι δεν τίθεται θέμα σύγκρισης! Δεν γίνεται να μας αρέσουν και τα 2; Αφού δεν είναι ομοειδή! Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sarah
Επισκέπτης
Anonymous


Twilight vs Harry Potter - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Twilight vs Harry Potter   Twilight vs Harry Potter - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 01, 2010 1:31 am

Η αλήθεια είναι ότι με το Χαρυ Πότερ μεγάλωσε μια ολόκληρη γενιά!! Δεν είναι τυχαίο που έρευνες έδειξαν πως από την χρονια που εκδόθηκε το πρωτο βιβλίο τα ποσοστά των παιδιών που διάβαζαν εξωσχολικά ανέβηκε κατακόρυφα!!!! Είναι πλέον κλασσικό έργο, αυθεντικό και μοναδικό, καμία απομίμηση ή κλισέ ιστορία που μας έχουν συνηθήσει τα τελευταία χρόνια. Σε σύγκριση με το Λυκόφως (που, δεν λέω, καλό ήταν) είναι άλλο πράγμα, πιο βαθύ, θα μείνει για πολύ περισσότερο καιρό από όσο φανταζόμαστε!! Τουλάχιστον η γενιά που μεγάλωσε μαζί του δεν θα το ξεχάσει ποτέ. Συγκεκριμένα εγώ ίσως να μισούσα ακόμα τα βιβλία όπως μικρή αν δεν είχε πέσει στο χέρι μου το " Ο Χάρυ Πότερ και Η Φιλοσοφική Λίθος" ::magbok: Harry Potter For Ever!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Annabeht
Druid
Druid
Annabeht

Number of Posts : 2308
Registration Date : 28/06/2010

Character sheet
Magic Object: Χρονομηχανή
House: Austerus Austerus

Twilight vs Harry Potter - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Twilight vs Harry Potter   Twilight vs Harry Potter - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 25, 2010 7:19 am

Ο Χάρι Πόττερ γιατί έχει πολύ δράση και ωραίους χαρακτήρες.Το Λυκόφως με χάλασε.Βασικά δεν μου άρεσε που η συγγραφέας εμπορευματοποιήσε την δουλεία της΄.Ενώ είχε ξεκινήσει καλά και πραγματευόταν κάτι τελείως διαφορετικό τελικά το κατάστρεψε σε αντίθεση με την Ρόουλινγκ που κράτησε μια σχετικά καλή πορεία ειδικά το τελευταίο βιβλίο ήταν όλα τα λεφτά.Ίσως να διαφονήσετε αλλά εμένα δεν μου άρεσε που τους χώρισε μετά τους τα ξανά φτιαξε κι πέταξε και έναν τρίτο πρόσωπο έτσι για να έχει λίγο σασπενς το στόρι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
the cursed angel
8th Year
8th Year
the cursed angel

Number of Posts : 311
Registration Date : 11/12/2010

Character sheet
Magic Object: Προφητεία
House: Silentium Silentium

Twilight vs Harry Potter - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Twilight vs Harry Potter   Twilight vs Harry Potter - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Ιαν 21, 2011 9:18 pm

μμμμ,Ηarry Potter γιατί με κάνει να αισθάνομαι και εγώ ότι ανήκω στον κόσμο της μαγείας!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ren4itoy
Druis
ren4itoy

Number of Posts : 15
Registration Date : 04/06/2011

Character sheet
Magic Object: Χρονομηχανή
House: Silentium Silentium

Twilight vs Harry Potter - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Twilight vs Harry Potter   Twilight vs Harry Potter - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 04, 2011 12:57 am

Χαρι Ποτερ φυσικα! Ομως δεν νομιζω οτι εχουν κατι κοινο για να τα συγκρινουμε εκτος φυσικα το οτι και τα δυο ανηκουν στην σφαιρα της φαντασιας! Μην παρεξηγηθουμε! Το Λυκοφως ειναι υπεροχο βιβλιο αγαπω το γραψιμο της Μεγιερ ημουνα τρελη θαυμαστρια του Λυκοφως! Αλλα εγω πιστευω οτι το Χαρι Ποτερ ειναι LEGEND!Η Ροουλινγκ μεσα απο εναν κοσμο μαγικο μας παρουσιαζει τον αληθινο κοσμο στον οποιο ζουμε! Μας μιλαει για τη φιλια για την οικογενεια την συνεργασια αναμεσα στους ανθρωπους το καλο και το κακο που πρεπει να αντιμετωπισουμε αποφασεις που πρεπει να παρουμε και απο τις οποιες δεν εξαρτιεται μονο η δικη μας ζωη αλλα και τον αλλων! Τα βιβλια του Χαρι Ποτερ ειναι πολυ περισσοτερο απο δραση και μαγεια! Ειναι αυτο που βλεπουμε γυρω μας!Με το Χαρι Ποτερ μεγαλωσε μια ολοκληρη γενια ειναι ο παιδικος μας φιλος το στηριγμα μας! Μας δειχνει πως πρεπει να αντιμετωπισουμε τα προβληματα μας και γενικα την ζωη!
Φυσικα και το Λυκοφως ειναι πολυ ωραιο για αυτους που θελουν φυσικα ρομαντισμο και εναν απαγορευμενο ερωτα αναμεσα σε μια θνητη και εναν βρυκολακα! Αλλα εγω νομιζω οτι δεν επεκτεινεται περα απο αυτο! Ολα ειναι για τον ερωτα!
Και φυσικα οι βρικολακες τωρα ειναι στην μοδα δεν υπαρχει αμφιβολια! Και δεν θα αρνηθω οτι ειμαι τρελη vamp-fan αλλα αυτο δεν αλλαζει τα γεγονοτο =) ουτε κατα διανοια...Επισης μισω αυτο που ειναι σε συνεχεις κοντρα οι θαυμαστες! Απλα πρεπει να καταλαβουμε οτι ειναι θεμα γουστου! Δεν μπορουμε ολοι να ειμαστε πορομενοι με τα ιδια πραγματα φυσικα! Πρεπει να εχει ποικιλια!
Εγω οπως βλεπεται δεν ειχα σκοπο να θιξω κανεναν απλα δικαιολογησα το γιατι ψηφισα τους μαγους! Το καλυτερο ειναι να περασουμε υπεροχες ωρες απολαμβανοντας και τις δυο ταινιες και βιβλια! inloving
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Estela
3rd Year
3rd Year
Estela

Number of Posts : 80
Registration Date : 28/05/2011

Character sheet
Magic Object: Κιβωτός των στοχασμών
House: Silentium Silentium

Twilight vs Harry Potter - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Twilight vs Harry Potter   Twilight vs Harry Potter - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Ιουν 05, 2011 3:15 am

Λατρεύω και τα δύο!!!!Δεν μπορούμε εξάλλου να συγκρίνουμε 2 βιβλία που το μοναδικό τους κύριο κοινό τους είναι το ότι έχουν μύθους και φαντασία!!!! Το Λυκόφως έχει ρομαντισμό και έναν απαγορευμένο έρωτα που πάντα αρέσει αλλά και το Χάρι Πότερ έχει περιπέτεια και φαντασία!!!Ψήφισα και τα 2!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Natalia
Λυκανθρωπος
Λυκανθρωπος
Natalia

Number of Posts : 6819
Registration Date : 25/02/2010

Character sheet
Magic Object: Το σπαθί του Γκρίφιντορ
House: Austerus Austerus

Twilight vs Harry Potter - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Twilight vs Harry Potter   Twilight vs Harry Potter - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Ιουν 05, 2011 8:22 am

θα συμφωνήσω μαζι σου !! ^
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Annabeht
Druid
Druid
Annabeht

Number of Posts : 2308
Registration Date : 28/06/2010

Character sheet
Magic Object: Χρονομηχανή
House: Austerus Austerus

Twilight vs Harry Potter - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Twilight vs Harry Potter   Twilight vs Harry Potter - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Ιουν 06, 2011 12:38 pm

ren4itoy έγραψε:
Χαρι Ποτερ φυσικα! Ομως δεν νομιζω οτι εχουν κατι κοινο για να τα συγκρινουμε εκτος φυσικα το οτι και τα δυο ανηκουν στην σφαιρα της φαντασιας! Μην παρεξηγηθουμε! Το Λυκοφως ειναι υπεροχο βιβλιο αγαπω το γραψιμο της Μεγιερ ημουνα τρελη θαυμαστρια του Λυκοφως! Αλλα εγω πιστευω οτι το Χαρι Ποτερ ειναι LEGEND!Η Ροουλινγκ μεσα απο εναν κοσμο μαγικο μας παρουσιαζει τον αληθινο κοσμο στον οποιο ζουμε! Μας μιλαει για τη φιλια για την οικογενεια την συνεργασια αναμεσα στους ανθρωπους το καλο και το κακο που πρεπει να αντιμετωπισουμε αποφασεις που πρεπει να παρουμε και απο τις οποιες δεν εξαρτιεται μονο η δικη μας ζωη αλλα και τον αλλων! Τα βιβλια του Χαρι Ποτερ ειναι πολυ περισσοτερο απο δραση και μαγεια! Ειναι αυτο που βλεπουμε γυρω μας!Με το Χαρι Ποτερ μεγαλωσε μια ολοκληρη γενια ειναι ο παιδικος μας φιλος το στηριγμα μας! Μας δειχνει πως πρεπει να αντιμετωπισουμε τα προβληματα μας και γενικα την ζωη!
Φυσικα και το Λυκοφως ειναι πολυ ωραιο για αυτους που θελουν φυσικα ρομαντισμο και εναν απαγορευμενο ερωτα αναμεσα σε μια θνητη και εναν βρυκολακα! Αλλα εγω νομιζω οτι δεν επεκτεινεται περα απο αυτο! Ολα ειναι για τον ερωτα!
Και φυσικα οι βρικολακες τωρα ειναι στην μοδα δεν υπαρχει αμφιβολια! Και δεν θα αρνηθω οτι ειμαι τρελη vamp-fan αλλα αυτο δεν αλλαζει τα γεγονοτο =) ουτε κατα διανοια...Επισης μισω αυτο που ειναι σε συνεχεις κοντρα οι θαυμαστες! Απλα πρεπει να καταλαβουμε οτι ειναι θεμα γουστου! Δεν μπορουμε ολοι να ειμαστε πορομενοι με τα ιδια πραγματα φυσικα! Πρεπει να εχει ποικιλια!
Εγω οπως βλεπεται δεν ειχα σκοπο να θιξω κανεναν απλα δικαιολογησα το γιατι ψηφισα τους μαγους! Το καλυτερο ειναι να περασουμε υπεροχες ωρες απολαμβανοντας και τις δυο ταινιες και βιβλια! inloving

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου.Ο Χάρι Πότερ πέρα από την φαντασία είχε και πολύ ωραία μηνύματα για τον αναγνώστη,Καλό το ρομάντζο δεν λέω αλλά πολύ φανταστικό.Κι όντως όλη μου την εφηβεία την πέρασα διαβάζοντας και βλέποντας Χάρι Πότερ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Twilight vs Harry Potter

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 3 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Nautilus Academy :: Ναυτιλος II :: Τα Νησιά :: Τα Νησιά των Τεχνών :: Το Νησί της Λογοτεχνίας-
Μετάβαση σε:  
Twilight vs Harry Potter - Σελίδα 3 310
Δωρεάν forum σε punBB | Roleplay forums | Fantasy | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις