Nautilus Academy
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Nautilus Academy

Σαλπάρετε στον κόσμο της φαντασίας
 
ΦόρουμLatest imagesΠόρταλΕικονοθήκηΑναζήτησηΣύνδεσηΕγγραφή
Καλωσήρθες Επισκέπτης

Μοιραστείτε | 
 

 Game Boy: Once upon a time...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
The Cursed Prince
Druid
Druid
The Cursed Prince

Number of Posts : 6164
Registration Date : 02/02/2010

Character sheet
Magic Object: Το βιβλίο του Ημίαιμου Πρίγκιπα
House: Silentium Silentium

Game Boy: Once upon a time... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Game Boy: Once upon a time...   Game Boy: Once upon a time... Icon_minitimeΣαβ Ιουν 05, 2010 9:40 am

μια φορά κ' ενα καιρό, ήταν της μόδας το game boy, με τα
παιχνίδια super mario, zelda, pokemon etc.
Τώρα, playstation, xbox, και άλλα τέτοια, με κύριο θέμα ένα τυπά που τριγυρνάει
και σκοτώνει. φόνος υψηλής ανάλυσης, θα το έλεγα εγώ.
Τι προτιμάτε απ' τα δυο?
παίζατε καθόλου game boy όταν ήσασταν παιδιά? και αν ναι, ποιο ήταν το
αγαπημένο σας παιχνίδι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ariadni*
Ξωτικό
Ξωτικό
Ariadni*

Number of Posts : 3072
Registration Date : 25/02/2010

Character sheet
Magic Object: Πέτρα της Ανάστασης
House: Animus Animus

Game Boy: Once upon a time... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Game Boy: Once upon a time...   Game Boy: Once upon a time... Icon_minitimeΣαβ Ιουν 05, 2010 9:48 am

Αααα!! Τι μου θύμισες llol Ναι... Είχα game boy μικρή, φαση είχε. Είχε και ο κολλητός μου και κάναμε αγώνες :llol:
Εντάξει, μου άρεσε να παίζω super mario, κάτι με αμαξάκια, έιχα και ένα με τον μπομπ σφουγγαράκι(ήταν νέος στην πιάτσα τοτε wink ) και τομ & τζέρυ και άλλα... Ωραίες εποχές!!
Μετά, καθώς εξελισσόταν όλο αυτο, δεν μου άρεσαν καταρχάς τα νέα παιχνίαδια, αυτά της βίας, τα θεωρούσα εκτός από παγίδα(όπου θα μπορούσε να πεσει κάθε παιδάκι λόγω της αδρεναλίνης - έλεος δηλαδή...)και πλύση εγκεφάλου. Πολλοί συμμαθητές μου έπαιζαν μποξ έτσι για πλάκα και τέτοια. Δεν ξέρω αν προτιμώ το playstation απο το game boy, προτιμώ όμως εκείνα τα παιχνίδια από τα σύγχρονα στα οποία είναι κολλημένοι μέχρι και παιδια της ηλικίας μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
The Cursed Prince
Druid
Druid
The Cursed Prince

Number of Posts : 6164
Registration Date : 02/02/2010

Character sheet
Magic Object: Το βιβλίο του Ημίαιμου Πρίγκιπα
House: Silentium Silentium

Game Boy: Once upon a time... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Game Boy: Once upon a time...   Game Boy: Once upon a time... Icon_minitimeΣαβ Ιουν 05, 2010 9:53 am

βασικά όχι μόνο παιδιά της ηλικίας σου, και 30 χρονών ρεμάλια.
εγώ αρνούμαι να παίξω τέτοιες βλακείες.
Super Mario ftw!
Zelda ftw!
Pokemon ftw!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
The Half-Blood Princess
Λυκανθρωπος
Λυκανθρωπος
The Half-Blood Princess

Number of Posts : 5241
Registration Date : 10/02/2010

Character sheet
Magic Object: Πέτρα της Ανάστασης
House: Silentium Silentium

Game Boy: Once upon a time... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Game Boy: Once upon a time...   Game Boy: Once upon a time... Icon_minitimeΤρι Ιουν 08, 2010 8:00 am

Με δουλεβεις???

Εγω δεν επαιζα game boy???

Τα αγαπημενα μου ειναι τα:
Pokemon
Pirates of the Caribbean
Spongebob squarepants
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Laverne de Montmorency
Moderator
Moderator
Laverne de Montmorency

Number of Posts : 1986
Registration Date : 05/03/2010

Character sheet
Magic Object: Αόρατος Μανδύας
House: Silentium Silentium

Game Boy: Once upon a time... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Game Boy: Once upon a time...   Game Boy: Once upon a time... Icon_minitimeΣαβ Ιουν 12, 2010 4:41 am

Κι εγώ έπαιζα! Θυμάμαι που το έπαιρνα στα ταξίδια με το πλοίο γιατί βαριόμουνα.
Συγκεκριμένα:
Super Mario
Pokemon (αλλά κάποια στιγμή το έχασα Crying or Very sad)
Garfield
KAO (με ένα καγκουρό αν θυμάμαι καλά)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stolenblood
2nd Year
2nd Year
stolenblood

Number of Posts : 33
Registration Date : 10/06/2010

Character sheet
Magic Object: Τα Δακτυλίδια της Δύναμης
House: Silentium Silentium

Game Boy: Once upon a time... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Game Boy: Once upon a time...   Game Boy: Once upon a time... Icon_minitimeΚυρ Αυγ 29, 2010 1:43 pm

τι μου θυμισες τώρα...ακομα το ανοίγω μερικές φορές το pocket μου...super mario, warrio, donkey kong και φυσικα pokemon! llol
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dreamer
5th Year
5th Year
Dreamer

Number of Posts : 166
Registration Date : 28/08/2010

Character sheet
Magic Object: Αληθειόμετρο
House:

Game Boy: Once upon a time... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Game Boy: Once upon a time...   Game Boy: Once upon a time... Icon_minitimeΚυρ Αυγ 29, 2010 8:04 pm

Εγω ακομα παιζω αραια και που κυριος pokemon ή yu-gi-oh για παντα θρυλοι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mantalyne
6th Year
6th Year
Mantalyne

Number of Posts : 226
Registration Date : 05/09/2010

Character sheet
Magic Object:
House: Animus Animus

Game Boy: Once upon a time... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Game Boy: Once upon a time...   Game Boy: Once upon a time... Icon_minitimeΚυρ Σεπ 05, 2010 10:01 am

The Voice of Eternity έγραψε:
μια φορά κ' ενα καιρό, ήταν της μόδας το game boy, με τα
παιχνίδια super mario, zelda, pokemon etc.
Τώρα, playstation, xbox, και άλλα τέτοια, με κύριο θέμα ένα τυπά που τριγυρνάει
και σκοτώνει. φόνος υψηλής ανάλυσης, θα το έλεγα εγώ.

Τι προτιμάτε απ' τα δυο?
παίζατε καθόλου game boy όταν ήσασταν παιδιά? και αν ναι, ποιο ήταν το
αγαπημένο σας παιχνίδι?
Θα σου πρότεινα να μην είσαι τόσο απόλυτος, δεν είναι όλα τα μοντερνα παιχνίδια έτσι, το προσφάτο LBP ούτε τυπαδες είχε ούτε φόνους.Κυκλοφορούν πολλά games στο εμπόριο εσύ σαν καταναλωτής αγοράζεις κάτι της αρέσκειας σου . Πού ξέρεις κάποιος μπορεί να φτιάχνετε με φόνους και στριγκλιές.
Προτιμώ το Playstation κτλπ , τα handhelds δεν μαρεσουν ,ποτέ δεν μου άρεσαν μπορεί σαν παιδί να έπαιξα ποκεμον , ακόμα και τώρα παίζω-μερικές φορές- αλλά αυτό το τρυπάκι άδειασε η μπαταρία φόρτιση , ωχ"πέσιμο" της ζωής της , δεν το αντέχω ούτε το άντεξα.
Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
The Cursed Prince
Druid
Druid
The Cursed Prince

Number of Posts : 6164
Registration Date : 02/02/2010

Character sheet
Magic Object: Το βιβλίο του Ημίαιμου Πρίγκιπα
House: Silentium Silentium

Game Boy: Once upon a time... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Game Boy: Once upon a time...   Game Boy: Once upon a time... Icon_minitimeΔευ Σεπ 06, 2010 12:06 am

στα πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις. Το θέμα είναι πως η πλειοψηφία των νέων παιχνιδιών τουλάχιστον είναι όπως την αναφέρω, και πως έτσι κ' αλλιώς όσοι ασχολούνται με τα μοντέρνα παιχνίδια, δεν ενδιαφέρονται γι' αυτά που αναφέρεις(τις εξαιρέσεις). Το ότι υπάρχουν, δεν σημαίνει κάτι... Και τυπάδες στο gameboy υπάρχουν, αλλά ισχύει το ίδιο που ισχύει για τα υπόλοιπα στις πιο σύγχρονες κονσόλες.

τέσπα, για όσους λενε πως έπαιζαν πόκεμον.
Ποιο απ' όλα? θυμάμαι ήταν στα πρώτα τα gameboy η red, η yellow, και η blue που ήταν με τον πρώτο χάρτη που δεν θυμάμαι όνομα. Μετά βγήκαν με την επόμενη γενιά gameboy(τα color νομίζω) η silver, η gold, και έπειτα η crysral που ήταν με τον δεύτερο χάρτη, τον kanto. Μετά με τα gameboy advance που άλλαξε το μέγεθος της "κασέτας"(?), βγήκε και η sapphire, και η ruby, μετά με τα advane xp βγήκε και η emerald, με τον τρίτο χάρτη, τον hoenn. Μετά ήρθε και η firered και η leafgreen, πάλι με τον πρώτο χάρτη. Αργότερα, με τα ds, βγήκαν και η pearl, diamond, και platinum, που ήταν με τον τέταρτο και τελευταίο χάρτη, τον sinnoh. Τώρα νομίζω βγήκαν και κάτι άλλες, με τον πρώτο χάρτη σε νέα έκδοση, αλλά όπως είπα ξανά, έχω χρόνια να ασχοληθώ, και δεν τις ξέρω...
Εγώ τις είχα όλες(εκτός τις δυο τελευταίες φυσικά). Μεγάλη μανία, ξέρω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mantalyne
6th Year
6th Year
Mantalyne

Number of Posts : 226
Registration Date : 05/09/2010

Character sheet
Magic Object:
House: Animus Animus

Game Boy: Once upon a time... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Game Boy: Once upon a time...   Game Boy: Once upon a time... Icon_minitimeΔευ Σεπ 06, 2010 6:38 am

The Voice of Eternity έγραψε:
στα πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις. Το θέμα είναι πως η πλειοψηφία των νέων παιχνιδιών τουλάχιστον είναι όπως την αναφέρω, και πως έτσι κ' αλλιώς όσοι ασχολούνται με τα μοντέρνα παιχνίδια, δεν ενδιαφέρονται γι' αυτά που αναφέρεις(τις εξαιρέσεις). Το ότι υπάρχουν, δεν σημαίνει κάτι... Και τυπάδες στο gameboy υπάρχουν, αλλά ισχύει το ίδιο που ισχύει για τα υπόλοιπα στις πιο σύγχρονες κονσόλες.

τέσπα, για όσους λενε πως έπαιζαν πόκεμον.
Ποιο απ' όλα? θυμάμαι ήταν στα πρώτα τα gameboy η red, η yellow, και η blue που ήταν με τον πρώτο χάρτη που δεν θυμάμαι όνομα. Μετά βγήκαν με την επόμενη γενιά gameboy(τα color νομίζω) η silver, η gold, και έπειτα η crysral που ήταν με τον δεύτερο χάρτη, τον kanto. Μετά με τα gameboy advance που άλλαξε το μέγεθος της "κασέτας"(?), βγήκε και η sapphire, και η ruby, μετά με τα advane xp βγήκε και η emerald, με τον τρίτο χάρτη, τον hoenn. Μετά ήρθε και η firered και η leafgreen, πάλι με τον πρώτο χάρτη. Αργότερα, με τα ds, βγήκαν και η pearl, diamond, και platinum, που ήταν με τον τέταρτο και τελευταίο χάρτη, τον sinnoh. Τώρα νομίζω βγήκαν και κάτι άλλες, με τον πρώτο χάρτη σε νέα έκδοση, αλλά όπως είπα ξανά, έχω χρόνια να ασχοληθώ, και δεν τις ξέρω...
Εγώ τις είχα όλες(εκτός τις δυο τελευταίες φυσικά). Μεγάλη μανία, ξέρω...
Πρώτον , στα games δεν υπάρχουν εξαιρέσεις υπάρχουν γούστα . Εσύ διαλέγεις τι θα παίξεις , αφού λες πως δεν παίζεις δεν μπορείς και να κρίνεις . Αν δεν σου αρέσουν τα brutal είναι αποκλείστηκα πρόβλημα σου και ξέρεις για να είναι η πλειοψηφία (αυτό το είδος ) σημαίνει ότι έχουν απηχήσει στο κοινό, αν δεν είχαν πολύ απλά δεν θα κυκλοφορούσαν οπότε μην τα καταδικάζεις.
Όσο για τα ποκεμον αν είσαι όντως 13 χρονών αποκλείεται να πρόλαβες το GB συνεπώς δεν έχεις παίξει και τις red blue yellow εκτός και αν έχεις μεγαλύτερο αδελφό/αδελφή.Πρώτος Χάρτης ήταν το Kanto όπου έπαιζες με τον Red , στη δεύτερη γενναία ξεκινούσες απο το Johto και πήγαινες έπειτα και στο Kanto , στην τρίτη Hoen , τέταρτη Sinoh.
Αν κάποιος παίζει η του αρέσουν οι μάχες όπως και σε μένα να ανταλλάξουμε friend codes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
The Cursed Prince
Druid
Druid
The Cursed Prince

Number of Posts : 6164
Registration Date : 02/02/2010

Character sheet
Magic Object: Το βιβλίο του Ημίαιμου Πρίγκιπα
House: Silentium Silentium

Game Boy: Once upon a time... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Game Boy: Once upon a time...   Game Boy: Once upon a time... Icon_minitimeΔευ Σεπ 06, 2010 8:28 am

Shade έγραψε:

Πρώτον , στα games δεν υπάρχουν εξαιρέσεις υπάρχουν γούστα .
όχι, γιατί προφανώς δεν θα πιάσει κάποιος ps3 για να παίζει παιχνίδια τύπου supermario, ούτε gameboy για παιχνίδια τύπου san andreas. άρα τα παιχνίδια τα οποία δεν είναι του στιλ της sony(τουλάχιστον των καινούργιων κονσόλων της sony, γιατί το ps1 μια χαρά παιχνίδια είχε) είναι εξαιρέσεις στην πρώτη περίπτωση, και τα παιχνίδια που δεν είναι του στιλ της νιντέντο, είναι εξαιρέσεις στην δεύτερη.
Shade έγραψε:
Εσύ διαλέγεις τι θα παίξεις , αφού λες πως δεν παίζεις δεν μπορείς και να κρίνεις .
ασφαλώς και εγώ διαλέγω τι θα παίξω. και ακριβώς αυτές τις επιλογές μου εκφράζω εδώ, οπότε έχω δικαίωμα να λεω πως πιστεύω ότι τέτοιου είδους παιχνίδια καταστρέφουν το μυαλό παιδιών, εφήβων, και ενηλίκων, με την βία σε δεκάδες μορφές. Και φυσικά και μπορώ να κρίνω χωρίς να παίζω, αφού αν έκριναν όλοι μόνο αυτά που τους άρεσαν, τότε δεν θα υπήρχαν αρνητικές γνώμες, και η συζήτηση γύρω από το όποιο ζήτημα δεν θα είχε καμία λογική.
Shade έγραψε:
Αν δεν σου αρέσουν τα brutal είναι αποκλείστηκα πρόβλημα σου και ξέρεις για να είναι η πλειοψηφία (αυτό το είδος ) σημαίνει ότι έχουν απηχήσει στο κοινό, αν δεν είχαν πολύ απλά δεν θα κυκλοφορούσαν οπότε μην τα καταδικάζεις.
Πρόβλημα μου? η καλύτερη λέξη πιστεύω είναι "γνώμη". Και αυτό ακριβώς πρέπει εκφράζουμε στα τόπικς. Την γνώμη μας. Επίσης Δεν βλέπω που είπα κάτι το οποίο βρίσκεται σε αντίθεση με αυτό που λες εσύ. Ακριβώς αυτό λεω και εγώ. Ακριβώς το ότι είναι η προτίμηση της πλειοψηφίας το κάνει τόσο τραγικό. Ο κόσμος καταστρέφεται, και υπεύθυνοι είμαστε εμείς. Δεν είπα πουθενά πως δεν "πουλάνε", αυτά τα παιχνίδια. Αν "πουλούσαν" τα ποιοτικά πράγματα, ο κόσμος θα ήταν εντελώς διαφορετικός.
Αυτό που πιστεύει η πλειοψηφία, δεν είναι απαραίτητα το σωστό(και κατά την γνώμη μου, συνήθως είναι το λάθος). Η ιστορία μας είναι γεμάτη από παραδείγματα, και ακόμα και η χριστιανική διδασκαλία το λεει, που αν και δεν είμαι και ο πιο πιστός χριστιανός, παραδέχομαι πως σε ορισμένες περιπτώσεις λεει μεγάλες αλήθειες.

Shade έγραψε:
Όσο για τα ποκεμον αν είσαι όντως 13 χρονών αποκλείεται να πρόλαβες το GB συνεπώς δεν έχεις παίξει και τις red blue yellow εκτός και αν έχεις μεγαλύτερο αδελφό/αδελφή.Πρώτος Χάρτης ήταν το Kanto όπου έπαιζες με τον Red , στη δεύτερη γενναία ξεκινούσες απο το Johto και πήγαινες έπειτα και στο Kanto , στην τρίτη Hoen , τέταρτη Sinoh.
Αν κάποιος παίζει η του αρέσουν οι μάχες όπως και σε μένα να ανταλλάξουμε friend codes
Εχω μεγαλύτερο αδερφό, και εκτός από μεγαλύτερο αδερφό, έχω και πατέρα που δουλεύει σε εταιρία που εισάγει τέτοια πράγματα, και θυμάμαι ξεκάθαρα πως την yellow(και αργοτερα την red και την blue) μας την είχε κάνει δώρο το αφεντικό του πατέρα μου, μαζί με το game boy.
όσο για τους χάρτες, ναι μάλλον τα μπέρδεψα. άλλωστε δεν ήξερα καν αγγλικά εκείνο τον καιρό, και τα ονόματα των χαρτών τα θυμάμαι από τις leafgreen και firered που βγήκαν αργότερα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mantalyne
6th Year
6th Year
Mantalyne

Number of Posts : 226
Registration Date : 05/09/2010

Character sheet
Magic Object:
House: Animus Animus

Game Boy: Once upon a time... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Game Boy: Once upon a time...   Game Boy: Once upon a time... Icon_minitimeΔευ Σεπ 06, 2010 9:20 am

The Voice of Eternity έγραψε:


όχι, γιατί προφανώς δεν θα πιάσει κάποιος ps3 για να παίζει παιχνίδια τύπου supermario, ούτε gameboy για παιχνίδια τύπου san andreas. άρα τα παιχνίδια τα οποία δεν είναι του στιλ της sony(τουλάχιστον των καινούργιων κονσόλων της sony, γιατί το ps1 μια χαρά παιχνίδια είχε) είναι εξαιρέσεις στην πρώτη περίπτωση, και τα παιχνίδια που δεν είναι του στιλ της νιντέντο, είναι εξαιρέσεις στην δεύτερη.
ασφαλώς και εγώ διαλέγω τι θα παίξω. και ακριβώς αυτές τις επιλογές μου εκφράζω εδώ, οπότε έχω δικαίωμα να λεω πως πιστεύω ότι τέτοιου είδους παιχνίδια καταστρέφουν το μυαλό παιδιών, εφήβων, και ενηλίκων, με την βία σε δεκάδες μορφές. Και φυσικά και μπορώ να κρίνω χωρίς να παίζω, αφού αν έκριναν όλοι μόνο αυτά που τους άρεσαν, τότε δεν θα υπήρχαν αρνητικές γνώμες, και η συζήτηση γύρω από το όποιο ζήτημα δεν θα είχε καμία λογική.
Πρόβλημα μου? η καλύτερη λέξη πιστεύω είναι "γνώμη". Και αυτό ακριβώς πρέπει εκφράζουμε στα τόπικς. Την γνώμη μας. Επίσης Δεν βλέπω που είπα κάτι το οποίο βρίσκεται σε αντίθεση με αυτό που λες εσύ. Ακριβώς αυτό λεω και εγώ. Ακριβώς το ότι είναι η προτίμηση της πλειοψηφίας το κάνει τόσο τραγικό. Ο κόσμος καταστρέφεται, και υπεύθυνοι είμαστε εμείς. Δεν είπα πουθενά πως δεν "πουλάνε", αυτά τα παιχνίδια. Αν "πουλούσαν" τα ποιοτικά πράγματα, ο κόσμος θα ήταν εντελώς διαφορετικός.
Αυτό που πιστεύει η πλειοψηφία, δεν είναι απαραίτητα το σωστό(και κατά την γνώμη μου, συνήθως είναι το λάθος). Η ιστορία μας είναι γεμάτη από παραδείγματα, και ακόμα και η χριστιανική διδασκαλία το λεει, που αν και δεν είμαι και ο πιο πιστός χριστιανός, παραδέχομαι πως σε ορισμένες περιπτώσεις λεει μεγάλες αλήθειες.
Eχω μεγαλύτερο αδερφό, και εκτός από μεγαλύτερο αδερφό, έχω και πατέρα που δουλεύει σε εταιρία που εισάγει τέτοια πράγματα, και θυμάμαι ξεκάθαρα πως την yellow(και αργοτερα την red και την blue) μας την είχε κάνει δώρο το αφεντικό του πατέρα μου, μαζί με το game boy.
όσο για τους χάρτες, ναι μάλλον τα μπέρδεψα. άλλωστε δεν ήξερα καν αγγλικά εκείνο τον καιρό, και τα ονόματα των χαρτών τα θυμάμαι από τις leafgreen και firered που βγήκαν αργότερα.
Κοίτα , λέγε την γνώμη σου δεν στο απαγόρευσα. Σου έγραψα επιλέγεις τι θα αγοράσεις ως καταναλωτής και αυτό σου δίνει δύναμη έχεις δική σου θέληση ξέρεις τι σου αρέσει δεν γίνεσαι έρμαιο κανενός.Κρίνεις έχοντας παίξει , έπαιξα το modern warfare 2 δεν μου άρεσε για τους εξης λόγους . Εσύ λες δεν έπαιξα το modern warfare 2 απλά επειδή είναι pegi 18+ υπάρχει βία είναι άθλιο λοίπον κάνεις λάθος τότε χαλάει η ζήτηση. Δεν γνωρίζω την χριστιανική θρησκεία , ούτε τα παραδείγματα της λυπούμαι, επίσης μη συγχέεις ιστορικά λάθη ή αποτυχίες με τα video games καταντά παρανοϊκό απλά παιχνίδια είναι διασκεδάζεις μαζί τους περνάς ευχάριστα κάποιες ώρες σου μην τα θεοποιείς και ποία θεωρείς "ιδανικά" παιχνίδια που θα πάνε την κοινωνία τόσο μπροστά ; Η κοινωνία προοδεύει ή πέφτει από πολλούς παράγοντες ,σίγουρα όμως όχι από τα video games (έκτος από τον οικονομικό τομέα)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
The Cursed Prince
Druid
Druid
The Cursed Prince

Number of Posts : 6164
Registration Date : 02/02/2010

Character sheet
Magic Object: Το βιβλίο του Ημίαιμου Πρίγκιπα
House: Silentium Silentium

Game Boy: Once upon a time... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Game Boy: Once upon a time...   Game Boy: Once upon a time... Icon_minitimeΔευ Σεπ 06, 2010 7:58 pm

μα για να αγοράσω κάτι τέτοιο, θα έπρεπε να μου αρέσει, ή έστω να είναι μέσα σε ένα πιο γενικό σύνολο πραγμάτων που μου αρέσουν και απλά να μην μου αρέσει το συγκεκριμένο, όπως προφανώς ισχύει με εσένα και το παιχνίδι που αναφέρεις, αφού δεν μπορώ να φανταστώ πως κάποιος ξοδεύει λεφτά για κάτι που δεν είναι μέσα στα ενδιαφέροντα του, έστω και σε πιο γενικευμένα πλαίσια. Αν μιλούσαμε για κάτι που δεν έχω δει ποτέ, ή δεν ήξερα για πιο πράγμα μιλάω, τότε θα μπορούσαμε να πούμε πως είναι αφελές να αναφέρομαι σε κάτι που δεν ξέρω. έχω δει όμως αμέτρητες φορές τέτοια παιχνίδια να παίζονται, και έτσι κ' αλλιώς αφού μιλάω για πιο γενική κατηγορία παιχνιδιών αντί για ένα συγκεκριμένο όπως στο παράδειγμα σου, δεν θα μπορούσαμε να πούμε πως δεν γνωρίζω τι ακριβώς είναι. Ούτε ναρκωτικά έχω δοκιμάσει, αλλά μελετώντας τις επιπτώσεις τους και γενικά τα χαρακτηριστικά τους, μπορώ να πω πως δεν τα συμπαθώ. Δεν είναι απαραίτητο να χρησιμοποιείς κάτι για να μπορείς να το κρίνεις. Υπάρχουν φορές που, τουλάχιστον στο επίπεδο που το σχολιάζω εγώ, δεν είναι απαραίτητη η εμπειρία χρήσης. Το κατηγορώ για βία, και προφανώς η προειδοποίηση έξω, και το σήμα +18, δεν είναι απλά κόλπα διαφήμισης. Όπως φυσικά, και οι φορές που έχω παρακολουθήσει τέτοια παιχνίδια, δεν είναι για μια διαβολική σύμπτωση όλες οι εξαιρέσεις, και γι’ αυτό το χω παρεξηγήσει. Ούτε οι τόσοι ειδικοί που φωνάζουν για το συγκεκριμένο θέμα είναι άσχετοι. Δεν σχολιάζω την πλοκή, ή την δράση, για να πρέπει να έχω εμπειρία του παιχνιδιού.
Και τα ιστορικά παραδείγματα έχουν θέση σε κάθε διάλογο, σε κάθε συζήτηση, με κάθε θέμα, αφού στην ουσία ακριβώς γι' αυτό υπάρχουν. Για να παίρνουμε αυτά τα πιο μεγάλα και γενικά γεγονότα, και να δίνουμε παραδείγματα στα πιο μικρά πράγματα.
όχι, δεν πιστεύω πως υπάρχει κάποιο ηλεκτρονικό παιχνίδι που θα πάρει μπροστά την κοινωνία. Πιστεύω όμως πως τα γούστα μας, ακόμα και σε ηλεκτρονικά παιχνίδια, επηρεάζονται αλλά και επηρεάζουν την συμπεριφορά μας και κατ' επέκταση την κοινωνία, όπως στο παράδειγμα που αναφέρει η Αριάδνη πιο πάνω.
Προφανώς υπάρχει κάποιος λόγος που τα πιο μικρά παιδιά την εποχή των pokemon ήταν πιο κόσμια, ενώ την εποχή του san andreas(και αναφέρω αυτό, γιατί αυτό είναι που έχω ακούσει από στόματα δημοτικού στην τελευταία μου επίσκεψη εκεί, και για να μην πω κάτι που ίσως δεν ισχύει, αναφέρω ένα παράδειγμα που άκουσα από αυτούς) έχουν γίνει έτσι.
Το τι μουσική ακούς, το τι παιχνίδια παίζεις, το τι ταινίες βλέπεις, το τι λογοτεχνία διαβάζεις, το τι ενδιαφέροντα έχεις γενικότερα δεν είναι απλά διασκέδαση, άσχετα με το τι νομίζουμε. Τα πάντα επηρεάζουν τον τρόπο σκέψης των ανθρώπων, την ψυχολογία τους, τις αντιδράσεις τους.
άλλωστε, μιλάνε και μόνες τους οι στατιστικές. Η βία στα ηλεκτρονικά παιχνίδια, όπως και στις άλλες κατηγορίες που ανέφερα πιο πάνω, προκαλεί βία και στην κανονική ζωή. Και αυτό δεν το λενε μόνο οι στατιστικές, αλλά και οι προσωπικές εμπειρίες του καθενός μας -εκτός φυσικά από τα ίδια τα θύματα που τα περισσότερα δεν αντιλαμβάνονται τον τρόπο που τους επηρεάζει το περιβάλλον τους.
Οι άνθρωποι γίνονται πιο βίαιοι, άρα και η κοινωνία γενικότερα περνάει όλο και πιο πάνω στην κλίμακα του υλισμού, και του χάους.
Είναι απλές γνώσεις ψυχολογίας και κοινωνιολογίας.
Και κατά την γνώμη μου, τα ηλεκτρονικά παιχνίδια, είναι ένας από τους παράγοντες που επηρεάζουν περισσότερο τους προαναφερθέντες τομείς. Περισσότερο από την μουσική ή τον κινηματογράφο.
Οπότε ναι, τα ηλεκτρονικά παιχνίδια επηρεάζουν την κοινωνία. Ή ακόμα, η κοινωνία επηρεάζει τα ηλεκτρονικά παιχνίδια, και έτσι αυτά είναι μια μικρογραφία της. Όχι τόσο ως προς την «πλοκή» τους, όσο ως προς τον τρόπο που παρουσιάζουν τα πράγματα.
Τα πάντα σχεδόν συνδέονται με τα πάντα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mantalyne
6th Year
6th Year
Mantalyne

Number of Posts : 226
Registration Date : 05/09/2010

Character sheet
Magic Object:
House: Animus Animus

Game Boy: Once upon a time... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Game Boy: Once upon a time...   Game Boy: Once upon a time... Icon_minitimeΔευ Σεπ 06, 2010 10:28 pm

Θα απαντήσω στα λιγοστά που κατάλαβα . Λοιπόν το modern warfare ήταν ένα παράδειγμα θα μπορούσα να πω το τάδε παιχνίδι μη κολλάς σε λεπτομέρειες, στη συνέχεια φαντάζομαι γνωρίζεις ότι δεν είναι ορθό να συγκρίνεις ανόμοια πράγματα . "Mary Jane" με video games οδεύεις στο άγγιγμα των άκρων. Μάχη του Βατερλό με οποιοδήποτε παιχνίδι (δεν λέω παράδειγμα μη κολλήσεις ξανά ). Τα παραδείγματα τα επικαλείσαι όταν η κατάσταση είναι παρόμοια δεν βλέπω τίποτε το κοινό με κανένα ιστορικό γεγονός αν κάνω λάθος διαψευσθε με , με κάποιο ιστορικό γεγονός που σχετίζετε με το επιχείρημα σου .
Με κούρασες ,πάνω από όλα πόνεσαν τα μάτια μου προσπαθώντας να βγάλω άκρη από τα λεγόμενα σου , δεν θα συνεχίσω . Πιστεύεις ότι επηρεάζουν ,δικαίωμα σου, για λόγους τους οποίους εγώ θεωρώ εξωπραγματικούς . Από την πλευρά μου πιστεύω το αντίθετο δεν έχει νόημα η ζήτηση . Το μόνο που θα σε παρακαλούσα θα ήταν να παραθέσεις μια πηγή με τις στατιστικές τις οποίες επικαλέστηκες.
~Shade.
btw σε λένε Νίκο ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
The Cursed Prince
Druid
Druid
The Cursed Prince

Number of Posts : 6164
Registration Date : 02/02/2010

Character sheet
Magic Object: Το βιβλίο του Ημίαιμου Πρίγκιπα
House: Silentium Silentium

Game Boy: Once upon a time... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Game Boy: Once upon a time...   Game Boy: Once upon a time... Icon_minitimeΔευ Σεπ 06, 2010 11:27 pm

Μα δεν αναφέρθηκα σε κάποιο συγκεκριμένο ιστορικό γεγονός.
Απλά μέσα από τον όρο "ιστορικά παραδείγματα", συγκρίνω τις παλαιότερες γνώμες της πλειοψηφίας, με τις πιο σύγχρονες γνώμες της πλειοψηφίας, για να αποδείξω πως το πλήθος δεν έχει πάντα δίκαιο. Απλά στις σύγχρονες γνώμες, συμπεριλαμβάνονται και τα βιντεοπαιχνίδια.
Δεν θεωρώ απαραίτητο να αναφέρω ιστορικά παραδείγματα για τις παλαιότερες γνώμες. Και πιστεύω πως συμφωνείς μαζί μου.
Τώρα αν μέσα από τα λεγόμενα μου άφησα να εννοηθεί κάτι άλλο, ζητώ συγνώμη.
όταν λεω στατιστικές, δεν εννοώ επίσημες στατιστικές έρευνες του τάδε οργανισμού, αλλά στατιστικές που βγαίνουν απ' την καθημερινότητα.
πχ, στην τάξη μου έχουμε 12 αγόρια. Από αυτά τα 9 ασχολούνται με τέτοια πράγματα, και τα 3 όχι. Τα 8(ή τουλάχιστον τα 7) από τα 9 πρώτα, έχουν πιο βίαιη συμπεριφορά.
γελοίο και χαζό παράδειγμα, δεν λεω, αλλά σίγουρα βγαλμένο απ την καθημερινότητα.
Είναι ξεκάθαρο πως απλά εσύ πιστεύεις ότι τα βιντεοπαιχνίδια δεν επηρεάζουν, και εγώ πως επηρεάζουν. Αυτό μόνο. ή ίσως και ότι η βία στα βιντεοπαιχνίδια δεν είναι και κάτι τόσο φοβερό, αφού τα βιντεοπαιχνίδια είναι μόνο για διασκέδαση. Απλά έχουμε αντίθετες γνώμες, και το σέβομαι. Πιστεύω επίσης πως η συζήτηση αυτή θα έπρεπε να σταματήσει εδώ, για ευνόητους λόγους. Καλή συνέχεια στο φόρουμ.
Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moonlight Skywalker
2nd Year
2nd Year
Moonlight Skywalker

Number of Posts : 25
Registration Date : 08/09/2010

Character sheet
Magic Object: ο Ασημένιος Θρόνος
House: Animus Animus

Game Boy: Once upon a time... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Game Boy: Once upon a time...   Game Boy: Once upon a time... Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09, 2010 12:26 am

λιώναμε τα δαχτυλα μας για ώρες...Favourite...: Pokemon, Super Mario Kart, Fifa, Pro...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 

Game Boy: Once upon a time...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 

 Παρόμοια θέματα

+
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Nautilus Academy :: Ναυτιλος II :: Τα Νησιά :: Τα Νησιά των Μαγκλ :: Η Πόλη της Τεχνολογίας-
Μετάβαση σε:  
Game Boy: Once upon a time... 310
Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις